💖AKCE -50% na 2. fotoobraz na hliníkové desce Vybírejte ZDE.

11 tipů jak vybrat správnou fotku pro tisk fotoobrazu

Klíčem k úspěšnému tisku fotoobrazu je výběr fotografie s dostatečným rozlišením. Rozlišení, vyjádřené v pixelech, je základním stavebním kamenem kvalitního obrazu. Pro dosažení optimálních výsledků platí pravidlo: čím větší formát obrazu plánujete, tím vyšší rozlišení by vaše fotografie měla mít.

Někdy se může stát, že i fotografie s vysokým rozlišením nevypadá po zvětšení dostatečně kvalitně. Důvodem mohou být aplikované filtry, ořezy či retuše, které mohou kvalitu snímku negativně ovlivnit. 

 

Berte, prosím,  níže uvedenou tabulku doporučeného rozlišení pouze jako orientační.

rozměr obrazu (5 x 5 cm)

Tip: Jak poznáte rozlišení vaší fotky? Když kurzorem myši najedete na vybranou fotku, zobrazí se vám její rozlišení např.: 3545x2420 a velikost 3,2 MB.

11 tipů pro optimální výběr fotografie pro tisk fotoobrazu

 1. Zaměřte se na střed: Ujistěte se, že důležité detaily jako obličeje nebo oči, uši nejsou umístěny příliš blízko okraji fotografie. Boční strany obrazu se kopírují pomocí zrcadlení,  to znamená, že co je na fotce 1-2 cm od kraje se zobrazí na boční hraně výsledného obrazu. Obr. č. 6-7.

 2. Kvalita snímku: Vyhněte se fotografiím, které jsou neostré nebo mají vysoký šum.  Tyto nedostatky nemohou být považovány za reklamaci. Pokud fotku nahráváte z mobilu, vždy ji předem zkontrolujte tak, že si ji na displeji maximálně zvětšíte. Pokud se po zvětšení jeví jako neostrá, zrnitá nebo dokonce vidíte jednotlivé kostičky (pixely) ze kterých se fotka skládá, k objednávce ji nenahrávejte a zvolte jinou. Obr. č. 1-2.

 3. Minimalizujte úpravy: Neprofesionální úpravy mohou snížit rozlišení vaší fotografie.
 4. Všímejte si detailů: Před nahráním fotografie zkontrolujte přítomnost nedokonalostí jako jsou červené oči nebo skvrny na oblečení. Tyto nedostatky budou patrné i na výtisku, zejména pokud budou tisknuty na větších formátech.

 5. Vyhněte se fotografiím ze sociálních sítí: Snímky získané ze sociálních sítí často nemají dostatečnou kvalitu pro zvětšení.

 6. Pozor na přenosy: Fotografie přenesené přes aplikace jako Messenger nebo WhatsApp mohou ztratit na kvalitě. U fotek, které jste jednou vložili na Instagram, FB apod. a poté si je stáhnete zpět do mobilu, dochází k podstatnému snížení kvality fotky. 

 7. Nahrávejte fotky s vysokou kvalitou: Při vkládání fotografie do editoru je důležité nahrát ji v co nejlepší kvalitě. Pokud Vám fotku k tisku zasílá někdo jiný, např. fotograf může použít i externí úložiště, např. Úschovna.cz pro fotky  v plné kvalitě, případně Vám je odeslat emailem. Zde je důležité odmítnout možnost snížení velikosti přílohy s nahranou fotografií, kterou většinou email nabízí. Obr. č.1-2.

 8. Pozor na dostatečné osvětlení-pokud to lze, vyhněte se použití fotek s nedostatečným osvětlením (tj. fotka s nízkou světelností nebo pořízená bez denního světla, blesku apod.). Konečný výtisk bude téměř vždy tmavší než originální fotografie. Pokud odesíláte fotku, která je na monitoru nebo displeji mobilu již velmi tmavá, některé detaily mohou být na obraze nerozeznatelné. Obr. č. 3-5.

 9. Monitor vs. tisk:-Všimněte si, že když zobrazujete fotku na monitoru, je podsvícený a má vysoký jas, což znamená, že nelze očekávat, že bude výsledný obraz světelně identický. Pokud byste chtěli porovnávat světelnost, musíte si snížit jas monitoru na minimum.  

 10. RGB vs. CMYK-fotka, kterou vidíme na monitoru nebo displeji mobilu zobrazuje mnoho odstínů pomocí RGB, zatímco tiskárny tisknou pomocí CMYK. Počet odstínů, které lze sestavit pomocí toneru, je mnohem nižší než počet odstínů, které může zobrazit monitor. Tudíž je třeba počítat i s případnou změnou barevného spektra.

 11. Formát fotografie-Zvažte vhodnost formátu fotografie vzhledem k požadovanému rozměru fotoobrazu, např. při použití obdélníkové fotky pro čtvercový obraz a naopak. Vždy je potřeba počítat s tím, že v takovém případě, bude nutný větší ořez fotky. 

 

foto s dostatečným rozlišením pro tisk

obr.č.1 Fotoobraz zhotovený z fotky s dostatečným rozlišením pro tisk.

 

foto s nedostatečným rozlišením pro tisk (1)

obr.č.2 Fotoobraz zhotovený z fotky s nedostatečným rozlišením pro tisk.

 

Někdy je fotografie příliš světlá a někdy zase moc tmavá. Někdy je to úmysl zákazníka. Proto pokud neuvedete, že chcete fotografii mírně poladit- zesvětlit nebo naopak ztmavit, sami od sebe do ní nezasahujeme. Kontaktujeme vás v případě, že už je to na hraně tisknutelnosti.

Co je vhodné a co méně asi nejlépe ilustrují následující fotografie:

svetlost-fotky-vyvazena

obr.č.3 Světlost fotky vyvážená.

prilis-svetla-fotka

obr.č.4 Fotka příliš světlá.

prilis-tmava-fotka.

obr.č.5 Fotka příliš tmavá.

správné umístění objektu na fotce

obr.č.6 Ideální umístění hlavního motivu fotky.

nesprávné umístění objektu na fotce

obr.č.7 Nevhodné umístění hlavního motivu fotky.